Wysokości przeszkód na zawodach

Patka hm - 14 stycznia

charakterystyka klas konkursowych zawodów skokowych

Wyobraź sobie, że byłaś na zawodach skokowych - mogą to być amatorki lub zawody wyższe rangą. Na takich zawodach nie brakuje oczywiście fotografów, którzy uwieczniają imprezę na swoich zdjęciach. Na płytce dostałaś piękne zdjęcia ze swoich przejazdów. Jesteś z nich naprawdę zadowolona i chcesz się nimi podzielić ze swoimi znajomymi na portalach społecznościowych. Wrzucasz zdjęcia z opisem zawodów, oznaczeniem fotografa etc. I pojawia się komentarz...

"Czy jesteś pewna, że to zawody klasy L? Przecież tu stoi stacjonata, która ma góra 80cm wysokości!" Taki bądź podobny komentarz może pojawić się pod jednym z dodanych przez Ciebie zdjęć - zdarza się to często i można zaobserwować to na wielu Facebook'owych stronach poświęconych koniom. Zawsze znajdzie się jakaś duszyczka - zazwyczaj młoda wiekiem chociaż to nie jest regułą - która doda wtrącenie, że na jej oko to na pewno jest niższe niż podana klasa.

I w jednym ma rację

Dane zdjęcie może przedstawiać Ciebie i Twojego konia jak pokonujecie przeszkodę niższą niż ogólna norma. Według przepisów, parkour z przeszkodami do 140cm wysokości powinien zawierać 70% lub więcej przeszkód wysokości konkursu. Oznacza to że maksymalnie 30% przeszkód może być niższych. W konkursach powyżej 140cm połowa przeszkód musi być wysokości klasy konkursu. 

charakterystyka klas konkursowych zawodów skokowych

Zaczęłam mówić o klasach...

Więc trzeba coś o nich więcej wspomnieć. Pewnie nie raz obiło Ci się o uszy, że ktoś startuje w zawodach klasy L albo nawet P. Na samym początku przygody z jeździectwem (albo w momencie kiedy zainteresujesz się tematem skoków) natrafisz na te przepiękne literki, które naprawdę dużo Ci mówią. Z ręką na sercu mogę się przyznać, że do dziś korzystam z internetowych ściąg by nie popełnić gafy co do wielkości konkursu. Wiem, że LL jest najniższa (jeśli nie bierzemy pod uwagę mini LL) a zaraz po niej jest L. Więc wstawię tutaj ładną ściągę dla was (a może i dla mnie) klas i odpowiadającym im wysokościom. 

Poziom podstawowy

Klasa konkursu: LL

Wysokość przeszkód: do 90cm
Szerokość okserów: do 90cm (minimalna 80cm)
Liczba przeszkód: 8-10
Liczba skoków: 10-12
Minimalny wiek konia: 4 lata

Klasa konkursu: L i L1

Wysokość przeszkód: 100cm (105cm w L1)
Szerokość okserów: 110cm (minimalna 100cm)
Liczba przeszkód: 9-10
Liczba skoków: do 12 włącznie
Minimalny wiek konia: 4 lata


Klasa konkursu: P i P1

Wysokość przeszkód: 110cm (115cm w P1)
Szerokość okserów: 130cm (minimalna 120cm)
Liczba przeszkód: 10-12
Liczba skoków: do 14 włącznie
Minimalny wiek konia: 5 lat

Klasa konkursu: N i N1

Wysokość przeszkód: 120cm (125cm w N1)
Szerokość okserów: 140cm (minimalna 130cm)
Liczba przeszkód: 10-12
Liczba skoków: do 14 włącznie
Minimalny wiek konia: 5 lat

jakie są wysokości na zawodach skokowych

Poziom średnio zaawansowany:


Klasa konkursu: C i C1

Wysokość przeszkód: 130cm (135cm w C1)
Szerokość okserów: 150cm (minimalna 140)
Liczba przeszkód: 10-12
Liczba skoków: do 15 włącznie
Minimalny wiek konia: 6 lat

Poziom zaawansowany: 


Klasa konkursu: CC i CC1

Wysokość przeszkód: 140cm (145cm w CC1)
Szerokość okserów: 160cm (minimalna 150)
Liczba przeszkód: 10-13
Liczba skoków: do 16 włącznie
Minimalny wiek konia: 7 lat

Klasa konkursu: CS i CS1

Wysokość przeszkód: 150cm (155cm w CS1)
Szerokość okserów: 180cm (minimalna 170)
Liczba przeszkód: 10-13
Liczba skoków: do 16 włącznie
Minimalny wiek konia: 7 lat

Jeśli jest stosowany Triplebar to szerokość oksera wzrasta o 20cm. 

jakie są wysokości na zawodach skokowych

A co z odległością między przeszkodami w linii lub szeregu? 

Odpowiedź jest jedna - trudno powiedzieć. Nie słyszałam by była określona odległość foulée konia. Ile gospodarzy toru tyle odległości. Powstał jednak pewien schemat, którego mogą ale nie muszą się trzymać osoby odpowiedzialne za rozkład przeszkód na parkurze. Przyjmuje się, że między przeszkodami na jedną foulée ma być około 7,8 metra. Dwie foulée to już około 10, 8 metra. Kolejne odległości to odpowiednio 14,5m, 18m, 22m, 26m, 30m i 34m. Czyli od czwartej foulée dokładamy po prostu 4 metry.

W ramach ciekawostki dodam, że liczba przeszkód sponsorowanych nie powinna przekraczać połowy przeszkód. Dodatkowo osoba układająca tor powinna pamiętać, że dystans jaki ma pokonać koń nie powinien przekraczać "liczby przeszkód pomnożonej przez 60 metrów". Oznacza to, że jeśli mamy zawody gdzie ustawionych jest 10 przeszkód to maksymalny dystans jaki może pokonać koń wynosi 600 metrów.

charakterystyka klas konkursowych zawodów skokowych


Liczę, że dzięki temu wpisowi dowiedzieliście się czegoś nowego. Jeśli ktoś pamięta dokładnie wszystkie te parametry to czapki z głów. Dla mnie ta wiedza nie jest niezbędną więc mój mózg jej jeszcze nie przyswoił 😉 Jeśli w przyszłości zdarzy Ci się, że ktoś zwróci Ci uwagę, że masz błąd w opisie bo "przeszkoda nie wygląda na tyle" to możesz go uświadomić, że w konkursie nie wszystkie przeszkody muszą posiadać podaną wysokość klasy. 

  • Podaj dalej

Wybrane z myślą o Tobie

0 komentarzy