Rasa konia oraz typ krwi

Unknown - 14 marca

Chciałabym rozpocząć ciąg postów dotyczących ras koni. Uważam, że jest to interesujący każdego koniarza temat i dzięki takim wpisom łatwiej będzie przyswoić sobie wiedzę na temat różnorodności tych zwierząt. Warto jednak zacząć od samego początku. Co kryje się pod pojęciem rasy? Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym?




Rasa - to słowo oznacza grupę zwierząt, które posiadają te same dziedziczne cechy, odróżniające je od innych. Mają także wspólnych przodków, a co za tym idzie podobny skład genotypu. Możemy podzielić rasy na naturalne oraz sztuczne, o czym będzie za chwilę. Warto wiedzieć, że wszystkie konie należą do rodziny Equidae (koniowatych) oraz do nowoczesnego rodzaju Equus, wewnątrz którego są zakwalifikowane jako Equus caballus (koń domowy). Obecnie istnieje ponad 200 ras koni. Ile dokładnie? Tego nikt nie jest w stanie ustalić, ponieważ istnieją różne odmiany lokalne.

Rasy naturalne
Są to rasy, które drogą naturalnej selekcji wytworzyły zespół charakterystycznych cech niezbędnych do przeżycia w swoim naturalnym środowisku. Cechy te są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przykładami ras naturalnych są kuce szetlandzkie, kuce baskijskie czy pottock. Przykładowo Tarpany w okresie zimowym zmieniają zabarwienie sierści na białą, by lepiej chronić się przed drapieżnikami.

kuce, kucyki, szetlandy; rasy koni, typ krwi koni

Rasy sztuczne
Są to rasy, które powstały z inicjatywy człowieka. Za pomocą krzyżowania koni o pożądanych cechach można otrzymać takie, które mają jakość niezbędną do powierzonego rasie zadania. Przykładami ras sztucznych jest większość znanych nam nowoczesnych ras, takich jak konie pełnej krwi angielskiej, które zostały stworzone na potrzeby wyścigów - są one dzielne oraz bardzo szybkie, a co za tym idzie, idealnie nadają się do wyścigów konnych.

Księga stadna
Są to zebrane wymogi, które regulują proces hodowlany rasy oraz określają wymogi, jakie musi spełniać koń. Istnieją księgi otwarte i zamknięte. Zamknięte zapewniają utrzymanie lepszej jakości, gdyż oboje rodziców musi być w niej zapisanych. Tak więc, jeśli klacz i ogier są zapisani w tej księdze, ich potomstwo także będzie w niej zapisane. Natomiast księgi otwarte nie wymagają posiadania zapisanych w księdze rodziców. Mogą być oni zapisani w innej księdze, a pod uwagę (gdy chce się przypisać konia do księgi) bierze się między innymi wzrost, pokrój, akcje bądź umaszczenie.
Przykładowa księga stadna

Typy krwi
Wyróżniamy trzy typy: gorąca, ciepła i zimna. Konie gorącokrwiste są lekkiej budowy, szybkie, mają żywy (gwałtowny) temperament. Są odporne na ekstremalne gorąco i zwykle posiadają cienką skórę i szatę. Zawdzięczają to pochodzeniu z obszarów pustynnych. Konie zimnokrwiste to te o masywnej budowie, która idealnie pasuje do ciągnięcia wozów. Mają spokojny, cierpliwy charakter. Pochodzą z północy Europy. Konie ciepłokrwiste to konie półkrwi. Ich przodkowie pochodzą z typu zarówno gorąco, jak i zimnokrwistego.


Kuce
Wywodzą się ze szczególnie ubogiego środowiska o surowym klimacie, gdzie dostępne pożywienie jest niskiej jakości. Takie środowisko spowodowało zahamowanie procesu rośnięcia zwierząt. Kuce posiadają wyróżniające je cechy pokrojowe, są głębsze w stosunku do swojego wzrostu, mają bardziej zwartą budowę ciała. Często także posiadają zaokrąglony kłąb, krótki i mocny grzbiet oraz krótkie nogi, szczególnie w nadpęciu. Dzięki temu, że są niskie i krępe oraz posiadają wigor i ogromną siłę, mogą poradzić sobie z wielkimi ciężarami. Większość kuców można łatwo rozpoznać po głowie - mają szerokie czoło ze ściętym pyskiem i małymi czujnymi uszami. W okresie zimowym wyrasta im gruba sierść. Przed chłodem ochrania je także gęsta grzywa oraz podobny ogon. Pewne stawianie kroków, świetnie rozwinięty instynkt samozachowawczy oraz silnie wykształcona osobowość to kolejne charakterystyczne dla nich cechy. Zwykle mają także wyższą akcję w nadgarstkach i spokojny, zrównoważony temperament, który sprawia, że świetnie nadają się do obcowania z dziećmi. Warto zaznaczyć, że kuce często mają problemy ze stawami, więc jeśli myśli się o karierze kucyka w skokach należy najpierw zapytać weterynarza, czy kuc nadaje się do skoków.

kuce, kucyki, rasy koni, typ krwi koni

Są rasy, które rozpoznajemy od pierwszego spojrzenia, gdyż mają charakterystyczne cechy, których inne nie posiadają. Dla osób niemających styczności z końmi rozróżnienie kuca od konia jest trudne, lecz osoba interesująca się tymi zwierzętami dostrzega niewidoczne dla innych różnice w budowie.

Wolicie konie czy kucyki? Konie gorącokrwiste, zimnokrwiste czy ciepłokrwiste? ♥

  • Podaj dalej

Wybrane z myślą o Tobie

2 komentarzy